Bydlení

Chcete si vypěstovat exotickou kanu? Poradíme, jak na to

I když se zahrada pomalu, ale jistě poddává zimnímu spánku, možná jste už nyní začali přemýšlet nad tím, co si na zahradu zasadíte, až zimní mrazíky opadnou a až sníh zcela roztaje. Co třeba příští rok udělat ze zahrady exotickou oázu klidu? Zasaďte na zahradu v ideálním případě exotickou kanu, která zahradě skutečně dodá exotický nádech, který možná do nynějška postrádala. Pokud zahradu nemáte a chcete vnést trochu exotiky i do svého příbytku, kaně se bude dařit i v nádobách a květináčích.  

Možná jste však o kaně zatím neslyšeli. Jedná se o exotickou rostlinu, které se také říká dosna. Exotická rostlina má trubkovité květy a v poslední době se těší stále větší a větší popularitě. Důvodem toho je hlavně její hezký vzhled, který dodá okolnímu prostředí zcela jiný nádech. Nejčastěji má kana oranžové nebo červené květy, můžete však na ni narazit i v růžovém nebo žlutém provedení.  

Kanu si předpěstujte 

Pokud chcete, aby kana dělala radost během celého léta, měli byste ji předpěstovat. Pokud ji začnete pěstovat nepředpěstovanou, hrozí, že kana začne kvést až v pozdním létě, a to by byla škoda. Pokud ji máte předpěstovanou, do truhlíku ji vysaďte během června. Ideálně ji vysaďte hlouběji než jiné květiny, aby se květina nevyvrátila.  

Jestliže budete exotické kany pěstovat v záhonech, jednotlivé rostliny udržujte v rozmezí padesáti centimetrů. Nezapomínejte je však i v záhonech pravidelně přihnojovat a pravidelně zalévat.  

Kany po zimě 

Během zimy mohou kany přijít k úrazu, pokud jste je nezazimovali do interiéru. Pokud došlo k poškození nadzemní části mrazem, vyryjte ideálně hlíznaté oddenky, které vydrží do další sezony. Ty pak uložte v chladné a suché místnosti, kde teplota nedosahuje více jak deseti stupňů Celsia. Skladujte v zemním balu nebo v rašelině, ideálně.  

Pokud byste nezachránili po zimě žádnou kanu, stejně byste ji chtěli mít zase ve svém záhonu, nemusíte chodit do zahradnictví, ale zkuste požádat někoho, kdo kanu také pěstuje, o takzvanou odnož. Kana se poměrně dobře množí.