Zajímavosti

Budete se dámy vdávat? Nechte vydražit svůj podvazek

Svatební den je spojený s rituály, které mají novomanželskému páru zajistit lásku, štěstí a dostatek peněz po celý život. Podívejme se nyní na jednu svatební oslavu. „Budeme dražit nevěstin podvazek,“ prohlásí vesele ženich. „Dám tisíc korun, kdo dá víc?“ vykřikne do houfu svatebčanů, který se shromáždil kolem nevěsty.

Nejvyšší nabídka vítězí

V tom si někdo dovolí zapochybovat, zda nevěsta vůbec nějaký podvazek má. Ta nezaváhá a lehce poodhalí nohu nad kolenem, aby se o tom svatebčan mohl přesvědčit. Pod jejími šaty se skutečně ukrývá modrý podvazek. Dražba pokračuje a hosté se překřikují s nabídkami. Nevěsta si něco šeptne s ženichem a ten prohlásí: „Vítěz může podvazek sundat z nohou nevěsty.“ Všeobecné veselí vrcholí a hosté jeví o dražbu stále větší zájem. Částka se mezitím vyšplhá na osm tisíc korun. Nikdo už nechce přihazovat dál, a tak dražitel-ženich odklepne výsledek držiteli nejvyšší nabídky. Ten pak věnuje peníze nevěstě a na oplátku může podvazek odepnout. Hrdě se ujme svého úkolu a za všeobecného smíchu svatebčanů pak nevěstě svoji kořist v podobě intimního kousku prádla může, ale nemusí vrátit.

Modrá znamená věrnost, házení přivolá další veselku

Ideální je, má-li nevěstin podvazek modrou barvu. Podle tradice by nevěsta ve svůj velký den měla mít na sobě něco modrého. Lásku, věrnost a dlouhý život jí zajistí právě modrá barva, která se dříve považovala také za symbol nevěstiny čistoty. Cílem tradice dražby a sundávání nevěstina podvazku je získat pro novomanžele peníze do začátku. Proto si nevěsta podvazek ve svatební den obléká, i když v dnešní době už nemá svůj praktický účel a je jenom pro ozdobu. Kromě dražby se s podvazkem pojí i další veselý zvyk. Proto nevadí, má-li žena podvazků víc. Ženich dostane za úkol odepnout podvazek bez pomoci rukou. Může použít třeba zuby…Když se mu to za hojného smíchu a povzbuzování ostatních povede, hodí ho mezi svobodné muže. Kdo ho chytí, bude se příští rok ženit.