Zdraví

Bolesti břicha. Co znamenají?

Jednou za čas nás zkrátka bolí celé tělo. Někdy je na vině přetažení, jindy na nás něco leze. Někdy nás však bolí jenom konkrétní části těla, což člověka může překvapit. Pokud bolí jenom některá část těla, lidé se začínají ptát, co daná bolest signalizuje. Signalizuje nějakou nemoc nebo je důsledkem něčeho zcela jiného? Podívejme se zejména na bolesti břicha, které patří k nejčastějším nemocem, které mnohdy nesignalizují nic strašného, někdy jsou však symptomem vážného onemocnění nebo zdravotní komplikace.  

Nemoci břicha se řadí opravdu k nejčastějším nemocem, proto bychom se před nimi měli mít na pozoru. Prozraďme si, co jaké boleti břicha signalizují a co je jejich důsledkem.  

Bolesti v okolí pupíku 

Velice často nás může bolet v okolí pupíku. Tato bolest se rovná bolesti tenkého střeva nebo slepého střeva. Pokud se bude bolest opakovat, může to být důsledek třeba střevní neprůchodnosti, což je velice závažná zdravotní komplikace. Někdy tato opakující se nebo sílící bolest je důsledkem akutního zánětu slinivky. Pozor na ni a raději si při jejím neustupování zajděte k lékaři.  

Bolesti v podbříšku 

Pokud vás trápí bolesti v podrbříšku, pravděpodobně vás sužuje bolest vnitřních pohlavních orgánů nebo případně tlustého střeva či problémy močového měchýře. Důvodem těchto bolestí může být například zánět slepého střeva, pokud bude bolest doprovázena také křečmi, nevolností nebo zvracením.  

Bolesti v nadbříšku 

Mnozí lidé se také často setkávají s bolesti v horní části břicha, tedy v nadbříšku. Bolest je většinou symptomem problémů se žaludkem nebo slinivkou či žlučníkem. Pokud je bolest svíravá a pokud se najednou dostane do vícero částí břicha, může se jednat o střevní chřipku. Pokud ale pociťujete tupou bolest v zádech nebo boku, která se postupně dostává i do dolní poloviny břicha, může se jednat o ledvinovou koliku.