Zdraví

Blumy pro pevnější zdraví. Co dalšího umí?

Na zahradě nám pravidelně roste mnoho vitaminových bomb, bohužel si mnohdy ani neuvědomujeme, jaké zázraky nám na zahradě rostou. Vezměme si například takové blumy, které jsou unikátní vitaminovou bombou, ale zároveň jsou parťákem při hubnutí. Mezi lidmi jsou daleko více oblíbené klasické švestky, blumy jsou však švestkám velice podobné – jak svým tvarem, tak barvou i chutí. Bohužel jsou nespravedlivě opomíjené, jsou považovány za druhořadé ovoce, a to jsou tak zdravé a tělu prospěšné! 

Blumy poznáte od švestek snadno. Jsou to sice také peckoviny a mají podobný tvar a také barvu, ale švestky jsou v porovnání s blumami menší a taky pevnější. Blumy jsou vodnatější a mají o něco měkčí kůži. Zatímco švestky se přidávají do marmelád nebo povidel, z blum se peče třeba vynikající koláč.  

Co v sobě blumy ukrývají 

Ovoci jménem blumy by se rozhodně měla dát šance. Už jenom proto, že je to zmiňovaná vitaminová bomba. Najdeme v nich vitamin A až D, také obsahují hromadu minerálů a tělu prospěšných živin. V blumách najdeme třeba železo, tolik potřebnou vlákninu, také fruktózu nebo hořčík.  

Kdo by to byl řekl, že se kupodivu nejvíce tělu prospěšných látek nachází právě v barvivu, jež obsahuje slupka, respektive kůže blum. V barvivu jsou obsaženy látky pomáhající v boji proti infekcím, také látky pomáhající v boji proti zánětům nebo trombóze.  

Co blumy umí 

Blumy mimo jiné také bojují proti nachlazení, posilují imunitní systém, také jsou parťákem při hubnutí. Obsahují totiž velké množství vody, jsou tedy ideálním pomocníkem při shazování nechtěných kilogramů. Navíc jsou nízkokalorické, na sto gram obsahují jenom šedesát kalorií.  

Blumy také velice efektivně čistí střeva od nežádoucích usazených zbytků, které mohou dělat v těle neplechu. Zařaďte blumy do svého jídelníčku i vy.