BydleníMóda

Symboly praní – co znamenají jednotlivé obrázky na oblečení?

Blíží se sobota? To je pro mnohé den velkého úklidu. Během týdne se na police usadil prach, koberec je zanešený od nepořádku, podlaha chce pořádně vytřít od chlupů a spadených vlasů. A koš na prádlo hlásí také přeplněno. Pokud je tomu tak i ve vašem případě, nabízí se otázka, jestli dáte pračku ráno nebo večer. Mnozí se však praní dlouhou dobu vyhýbají, protože si nejsou jistí tím, co symboly praní uvedené na oblečení vlastně znamenají. Jenže jelikož jim dochází spodní prádlo v šuplíku a peníze na účtu, které jsou neustále investované do nových a nových kousků, je načase jim přijít na kloub! 

Čistící symboly 

Na oblečení najdeme různé symboly praní. Rozdělit je lze do několika skupin, z nichž jednu tvoří čistící symboly. Jsou označením pro chemické čištění a většinou sídlí na oblečení, jejichž údržba je určena specializovaným prádelnám. Jejich základem je písmeno F, které ukazuje na standardní postup chemického čištění. Značka W pak symbolizuje mokré čištění. A přeškrtnutá značka zakazuje tento typ praní prádla. 

Bělící symboly 

Dále na oblečení můžeme najít takzvané bělící symboly, které jsou označené prázdným trojúhelníkem nebo trojúhelníkem s písmeny CL. Druhý zmíněný symbol určuje bělení s přípravky obsahujícími chlor. Pokud je však symbol přeškrtnutý, je bělení tohoto kousku oblečení zakázáno. 

Sušící symboly 

Na oblečení se nachází i sušící symboly říkající, jestli daný kousek oblečení smí nebo nesmí do sušičky. Tento symbol je čtvercem s kolečkem. Pokud je přeškrtnutý, do sušičky se s daným kouskem opravdu nesmí, jinak by hrozilo nenávratné poškození. 

Žehlící symboly 

Nesmíme zapomenout ani na žehlící symboly, které jsou většinou v podobě žehličky a tečkami uvnitř ní, které značí maximální možnou použitelnou teplotu. Zatímco tři tečky značí teplotu rovnající 200 stupňům Celsia, 2 tečky pak 150 stupňů a jedna tečka teplotu rovnající se 110 stupňům.