Zdraví

Období nemocí je tu. Začíná opět řádit angína. Jak ji tedy rozpoznat?

Léto uběhlo doslova mávnutím kouzelného proutku a je tu opět podzim, který se nese každým rokem ve znamení nemocí. Nemoci se vyskytují neustále, proto je dobré se před nimi chránit, a to tak, že budeme neustále upevňovat náš imunitní systém. Ovšem někdy, i když svůj imunitní systém upevňujete skutečně hodně, napadne vaši imunitu nemoc zvaná angína. Jedná se o běžné, velmi časté onemocnění, které je bakteriálního původů, ovšem pro mnohé je i angína velmi nebezpečná, proto si prozraďme, jak ji rychle poznat a jak díky tomu rychle zavítat k lékaři pro příslušné léky.

I když si říkáte, že angínu znáte jako své boty, je to nemoc, která je sice léčitelná, ale následky léčby mohou znepříjemňovat zbytek života. Buďte proto opatrní a neustále otevřeni všemu, co vám tělo říká. Mnohé příznaky mohou skutečně upozorňovat na angínu a když se podcení, léčba může být nejen velmi dlouhá, ale také nepříjemná.

Jak angínu poznáme?

Jelikož napadá především krční mandle, poznáme ji tak, že nás začne nepříjemně škrábat v krku, máme potíže s polykáním a také k tomu patří ucpaný nos. Nesmíme opomenout horečku, která se však nevyskytuje ve všech případech. Jasným symptomem je však zarudnutí horního patra, zduřené mandle a také bílé tečky na mandlích, což jsou vlastně hnisavé čepy.

Vyskytnout se mohou i zvětšené uzliny, které jsou nepřehlédnutelné.

Jak se angína léčí?

Je nutné navštívit lékaře. To je podmínka číslo jedna. Po výtěru z krku a výsledcích se pozná, jestli vás skutečně angína sužuje či nikoli. Pokud ano, automaticky jsou předepsána antibiotika. Pokud máte navíc i horečku, často se k antibiotikům připisují i antipyretika nebo při velkých bolestech se přidávají analgetika.

Pomoct mohou i různá bylinková kloktadla nebo případně takzvané Priessnitzovy obklady.