Bydlení

Kdy nesmí při stolování chybět ubrus

Pro podporu slavnostního okamžiku při stolování je třeba použít látkový ubrus. Použít jej můžete i ve všední dny. Velký význam mají i látkové ubrousky.Ubrus má své uplatnění i v moderním interiéru. Klasický ubrus, který přesahuje pouhé okraje jídelního stolu, zjemní stolování. Vytvoří správnou atmosféru a eliminuje hluk. Pro koho je velký ubrus opravdu moc, ale nechce se textilní dekorace úplně vzdát, dobře mu poslouží pouhý běhoun nebo napron. Pokud dáte na jídelní stůl úzký běhoun, materiálově ho slaďte třeba s polštářky nebo závěsy. Elegantně prostor sjednotíte ve víceúčelové místnosti jako je velká kuchyně, jídelna či obývací pokoj.

Klasický ubrus, běhoun nebo napron

Běhoun má podobu úzkého a prodlouženého obdélníku, napron se vyrábí ve tvaru čtverce. Stůl překrývají jen z části a hodí se na pěkný jídelní stůl, který je škoda celý úplně schovat pod ubrus.Při slavnostním stolování se hodí i kombinace, kdy na klasický ubrus dáte ještě jeden napron, či jeden nebo více běhounů. To záleží na velikosti stolu. Běhouny se dají pokládat do středu stolu, ale třeba i napříč tak, aby jejich konce dosahovaly ke všem spolustolovníkům.

Velikost, materiál i tvar

Ubrusy se nejčastěji vyrábí v rozměrech 140 x 120 cm, 140 x 180 cm a 160 x 220 cm. Lze sehnat ale i jiné velikosti. Dnes se více používají obdélníkové stoly a správně má látkový ubrus přesahovat přes okraje stolu o několik desítek centimetrů.Některé ubrusy mají povrchovou úpravuproti skvrnám, kdy rozlitá tekutina nevsákne do tkaniny, a kapkyjednoduše setřete. Nemusíte pak ubrusy tak často prát. Moderní jsou přírodní barvy, šedá, metalické odstíny a zejména jednobarevné provedení. Jako vzory se používají nadčasové dekory.

Například ve špičkových restauracích se dává pod ubrus speciální podložka zvaná molton, která je z jedné strany pogumovaná a z druhé strany má textilní podklad. Stolování je tiché a ubrus po stole neklouže.Plastové ubrusy se hodí pouze na chaty, chalupy nebo na zahradu. Do interiéru se hodí látkové, hlavně bavlněné, lněné, ze směsových tkanin nebo ze syntetických tkanin. Pro velmi formální události se hodí hladké saténové nebo damaškové ubrusy s vytkaným žakárským vzorem. Působí luxusně a dobře drží tvar.