Zajímavosti

Největší problém žen-celulitida

Celulitida trápí až 90% žen a nezáleží, zda jste modelka, stojíte za pultem nebo sedíte u počítače. Naštěstí jsou v dnešní době k dispozici metody, jak se s pomerančovou kůží vypořádat.

O pomerančové kůži na stehnech, hýždích a břiše se začíná mluvit až v poslední době, kdy se začíná probírat v módních časopisech. Čím víc se o ní mluví, tím víc si ji všímáte. Velký vliv na vznik celulitidy má pohlavní hormony estrogeny. Muži na ni tedy trpí málokdy.

Estrogeny působí na zvyšování propustnosti stěn krevních cév a ovlivňují pružnost podkožního vaziva. Díky tomu se celulitida začíná objevovat už v období puberty, kdy se začíná zvyšovat jejich hladina. Tato porucha struktury kůže postihuje především boky, stehna, hýždě a horní část paží.

Častou příčinou bývá dědičnost, ale záleží i na postavě ženy. Mnohem častěji na celulitidu trpí ženy s hruškovitou nebo jablíčkovitou postavou. Také rasa hraje v této problematice roli, například Asiatky s celulitidou trpí mnohem méně.

Důvodů, proč se objevují dolíčky v kůži, je několik. Někdy je příčinou genetika, ale také nezdravý životní styl, což bývá častější. V některých případech se může jednat i o nemoc.

Genetika a obezita?

Často si lidé myslí, že celulitida doprovází obezitu, ale není to pravidlem. Většinou se jedná o uspořádání tukových buněk, které nám bylo dáno genetikou. Nemusí to tedy vždy znamenat nadbytek. Vznik celulitidy mívá většinou více faktorů, a tedy nadváha nemusí vždy patřit mezi ně. Nezáleží tím pádem na konstrukci těla, na věku nebo na tom, zda jste štíhlí či nikoli.

Co děláme špatně

Tento faktor můžeme ovlivnit a zaměřit se na nesprávné chování sama k sobě. Jednou z příčin může být strava, kolísání váhy nebo kompenzace pohybu, také sedavé zaměstnání, nízký příjem tekutin, kouření či nadměrné pití kávy. Jednou z příčin může být hormonální antikoncepce nebo stres. Při něm nedochází k dostatečnému prokrvení a následnému okysličení, což zpomaluje lymfatický systém.