Zdraví

Které potraviny nejvíce podpoří váš mozek?

Únava, nesoustředěnost, nedostatek energie. Také bojujete v poslední době s podobnými problémy? Příčinou může být, že váš mozek nedostává výživu, kterou potřebuje. Spousta lidí si kupuje energy drinky, které ale nejsou zrovna nejlepším řešením. Obsahují totiž hodně cukru. Vhodná strava ale dodá vašemu řídícímu orgánu také dostatek energie a obejdete se bez umělých doslazovaných energy drinků.

Ořechy jako dopis šedé kůry

Musíme zdůraznit, že lidský mozek ke své činnosti potřebuje hlavně vitamíny skupiny B. Jde zejména o vitamín B1, B2, B6, B9 a B12. Dále je jsou pro správnou funkci důležité i minerály jako železo a zinek a potom také nenasycené mastné kyseliny. Velké množství vitamínů skupiny B najdete v celozrnných výrobcích, tedy celozrnném pečivu a chlebu, celozrnných těstovinách a celozrnné rýži. Pokud vás tedy čekají náročnější pracovní úkoly, u kterých potřebujete přemýšlet, myslete při sestavování jídelníčku právě na celozrnné produkty. Vynikající potravinou pro podporu mozkové činnosti jsou ořechy. Kromě toho obsahují i spoustu železa, selenu a zinku a nenasycených mastných kyselin – tedy celé spektrum látek, po kterých vám to bude lépe pálit.

Nepředávkujte se zinkem

Železo jednoznačně pomáhá okysličovat krev, kterou mozek potřebuje. Najdete železo například ve špenátu nebo brokolici, ale také v libovém mase. Zinek se zase usazuje v synaptických váčcích mozkových buněk. Jeho dílem je správný přenos nervových vzruchů. Důležité je ale mít sice dostatečné množství zinku, ale nepředávkovat se jím. Předávkování má příznaky podobné epilepsii. Zinek najdete v hovězím a jehněčím masu, v dýňových semínkách, ale také v játrech a vaječném žloutku. Konzumace nenasycených mastných kyselin zase podporuje paměť, pomáhá v boji s depresemi. Tyto kyseliny jsou obsaženy hlavně v tučnějších mořských rybách, například v lososu, makrele nebo tuňákovi.