Zdraví

Jaké oříšky jíst, protože prospívají zdraví?

Jsme to, co jíme. Takto byl nazvaný televizní pořad zaměřující se na zdravé stravování a na takzvané tělesné proměny. Sice se už nevysílá, ovšem název pořadu si pamatujeme dodnes. Vždyť je to pravdivá věta, kterou bychom měli mít neustále na paměti. To, co jíte, výrazně ovlivňuje i vaše zdraví. Místo škodlivých hamburgerů a hranolek doporučujeme konzumovat spíše oříšky nebo semínka, která jsou tělu prospěšná.  

Jenže takových semínek a oříšků je mnoho druhů. Jaké konkrétní oříšky a semínka prospívají lidskému zdraví? Jaké konkrétní konzumovat, abychom se cítili lépe? 

Vlašské ořechy 

Mnozí lidé si myslí, že vlašské oříšky jsou obyčejné, ovšem je pravdou, že mají neobyčejné účinky na lidské zdraví. Takový vlašský ořech, jehož původem je střední Asie, je jedním z nejvíce koncentrovaných zdrojů živin. Řadí se mezi takzvané superpotraviny, uvnitř něj najdeme vitaminy B, zinek, také mangan či měď.  

Arašídy 

Takzvané burské oříšky známe spíše pod názvem “arašídy”. I ty mají tělu prospěšné látky, i ty prospívají našemu zdraví. Burské oříšky obsahují vitamin B, také hromadu hořčíku, dále zinek, vápník a mimo jiné i fosfor či přírodní antioxidant resveratrol. Arašídy čili také buráky předchází degeneraci mozku, zpomalují proces stárnutí, navíc chrání buňky a orgány v těle.  

Mandle 

Mandle jsou také označovány za superpotravinu, ostatně jako skoro všechny oříšky. Do zdravé výživy patří opravdu už od nepaměti. Obsahují velké množství vitaminu E, také obsahují vápník a fosfor. Pomáhají při regulaci váhy, navíc upravují krevní tlak nebo předchází onemocnění jménem cukrovka.  

Pistácie 

Dalším zdraví prospěšným oříškem je pistácie, kterou však konzumujte v nesoleném provedení. Pistácie obsahují velké množství vitaminů, navíc pomáhají při chudokrevnosti, redukují množství nebezpečného cholesterolu v krvi.