Krása

Jak vyčistit šperky

Pokud máte doma šperkovnici a v ní zlaté náušnice po babičce, stříbrný řetízek či diamantový prsten k zásnubám, možná zrovna přemýšlíte, jak je sami vyčistíte, abyste s nimi nemuseli do zlatnictví. Diamant se může poškrábat o jiný diamant, třeba prsten o náušnice. Pokud vlastníte více diamantových šperků, uchovávejte je raději odděleně v samostatných krabičkách nebo ve šperkovnici, kde má každý šperk svůj prostor.Diamant se má čistit každý půl rok. Diamantové šperky nenoste při těžké fyzické práci. Korunka držící diamant, by se snadno mohla uvolnit, diamant by mohl vypadnout a ztratit se. Jako prevenci navštivte při intenzivním nošení takového šperku každých 6 měsíců šperkaře, aby zkontroloval nebo upravil usazení diamantů. Třpyt diamantů zajistíte jejich pečlivým čištěním. Nejlepší je nechat čištění a údržbu pravidelněprofesionálům.

Voda s jarem a alkohol

Namočte své šperky do vlažné jarové vody, lehce je očistěte měkkým kartáčkem na zuby, pak každý šperk samostatně opláchněte pod vlažnou tekoucí vodou a opatrně je osušte v jemné tkanině. Ujistěte se, že vám v nádobě žádný šperk nezůstal, než umývací lázeň vylijte. Na čištění můžeme použít i čirý alkoholbarviv a různých přísad. Jde o bezpečnou metodu i pro vyčistění diamantů. Doporučuje se čistý líh, který je dostupný v každé lékárně. Jednoduše pak stačí ponořit šperky do sklenice s lihem a za hodinu je pročistit měkkým kartáčkem. Pak je osušte v jemné tkanině.

Zlato a stříbro

Zlato je měkký kov a je díky tomu náchylné k mechanickému poškození. Čím více má zlatý šperk karátů, tím je měkčí. Zlaté šperky nenoste při sportu nebo jiné fyzické námaze, aby nedošlo k jejich poškození. Pokud se rozhodnete čistit své zlaté šperky doma, volte přípravky určené pro ně. K dispozici jsou bavlněné hadříky, čistící vaty, pěny a také krémy. Pokud máte šperky s matným zlatým povrchem, je ideální použít právě tekutý roztok, do kterého pak šperky vložíte. Pozor si dejte, jestliže máte prsten s perlami nebo s kameny, protože by je roztok mohl poškodit. Na stříbro si kupte roztok v drogerii nebo ve zlatnictví. Nevkládejte do něj šperky s kameny či perlami. Chcete-li čistit šperky s kameny, použijte raději jen hadřík nebo utěrku napuštěnou speciální impregnací. Zašedlým stříbrným šperkům navrátí lesk speciální vata, kterou šperky hned několikrát přeleštíte.