Zajímavosti

Orgasmus můžete klidně prožít i ve snu

Do tajů spánku se lidé snaží proniknout už hezky dlouho. Přesto mnohé věci zůstávají dodnes neobjasněny. Přestože vědci bádají v této oblasti, jsou dnes už schopni velmi efektivně diagnostikovat poruchy spánku a také je léčit, je řada otázek, na něž odpovědět nedovedou.

Sníte jenom o tom, koho dobře znáte

Snáře bývaly velmi populární literaturou našich prababiček. Lidé od nepaměti věnovali svým snům velkou pozornost. Snažili se je nějak vyložit. Někteří třeba věřili tomu, že se k nim prostřednictvím snů dostává nějaké poselství a hledali ten správný výklad pro něj. Pravdou je, že naše podvědomí zpracovává ve snu různé naše zážitky a tak může vyplout na povrch něco příjemného, nebo naopak nepříjemného. Sny by tedy neměly procházet bez povšimnutí. Ve svých snech se navíc setkáváme jenom s lidmi, s nimiž jsme alespoň jednou v životě tu čest se osobně potkat. Mozek sahá do jakési databanky, z níž vytáhne tvář, vzpomínku. Nemůžeme se proto divit, když se ve snu najednou potkáme s někým, koho jsme my ženy třeba dlouhá léta neviděly.

90 % snů hned zapomenete

„Nic se mi nezdálo,“ říkáte tuhle větu pravidelně po probuzení? Pokud ano, není to pravda. Určitě se vám něco zdálo, ale nepamatujete se, co. I odborníci se totiž shodují na tom, že 90 % svých snů člověk zapomene. Každému se něco zdá, jenom u některých psychických poruch dochází k tomu, že člověk ztrácí schopnost snít. Ve snech je také spousta emocí a vědecké studie o snech říkají, že jde většinou o spíše negativní emoce jako je strach nebo úzkost. Také během jediné noci můžete mít čtyři až sedm snů. Pokud si nějaký sen zapamatujete, většinou takový, který sem vám zdá těsně před probuzením. Všechny ostatní zapomenete. Ostatně my lidé nejsme jediní, kdo sní. Sny mají i zvířata, zkuste pozorovat třeba svého psa ve spánku. A mimochodem ve snu můžete prožít i orgasmus, a to dokonce intenzivnější, než ve skutečnosti. Během snění jsou zážitky o poznání silnější a intenzivnější.