Zdraví

Mononukleóza a co je dobré vědět

V poslední době se setkáváme s řadou nemocí, které nám sužují život. Už to dávno není jenom o nachlazení nebo o chřipce nebo angíně. V poslední době nás velmi často sužují závažnější onemocnění, o které nikdo nestojí. Mezi ty nejčastější se ve velké míře řadí i zápal plic, který je způsoben nakřápnutou imunitou. Není se čemu divit, když imunita je nakřápnutá, protože přece jenom počasí je opravdu proměnlivé – jeden den je třicet stupňů nad nulou, druhý den je pod mrakem a teploty nedosahují ani patnácti stupňů Celsia. Tělo takové teploty opravdu velmi špatně snáší, o tom není sporu.

Není se tak čemu divit, když nás sužují řady nebezpečných nemocí, nad kterými bohužel nemůžeme jenom mávnout rukou, i když bychom rádi chtěli. Mezi další takové nemoci se řadí třeba mononukleóza, což je závažné infekční onemocnění, po kterém následuje minimálně půlroční dieta. Není se tak čemu divit, když s touto nemocí nechce mít nikdo nic dočinění.

Co to je a jak se léčí?

Mononukleóza je závažné infekční onemocnění jater, kdy máme mírně nafouknuté i uzliny a slezinu. Projevuje se většinou nesnižujícími se teplotami, se kterými nelze bojovat ani předepsanými antibiotiky. Jedná se o nemoc teenagerů, protože se přenáší slinami, ale samozřejmě také vzduchem. Je nutné podotknout, že tuto nemoc člověk dostává jenom jednou za život. Co se týče léčby, tak ta je většinou v nemocnici, pokud se jedná o závažný případ. Doma je pak samozřejmě nařízená karanténa a následně i klidový režim. Po léčbě předepsanými léky je pak nařízena minimálně půlroční dieta, která nám má pomoct k tomu, aby se nemocné orgány zase dostaly do pohybu a fungovaly tak, jak mají. Je nutné poznamenat, že se v dietě nesmí hlavně čokoláda a smažené výrobky. Vyhnout bychom se měli také bublinkovým nápojům, čaje jsou však ve vší míře povoleny.