Zdraví

5 potravin, které mohou spouštět migrénu

Migréna nás dokáže naprosto paralyzovat a postará se o to, abychom měli po celý zbytek dne bolesti a nevolnost. Pokud si nepřejete, aby vás tato potíž postihla, vyvarujte se těmto potravinám.  

Kofein, to není jen káva 

Mezi nejznámější spouštěče migrény se bezesporu řadí kofein. Právě tato látka je zodpovědná za začátek sužující bolesti, která nám nedovolí vykonávat své běžné činnosti. Kofein se ale neskrývá jen v kávě, jak by si mnozí mohli myslet. Jedná se o látku, která je obsažena i v zeleném a černém čaji, nebo také v hořké čokoládě. Než budete příště mlsat, dobře si to rozmyslete.  

Alhokol nebude ten nejlepší nápad, pokud trpíte bolestmi hlavy 

Alkohol nám sice na chvíli zlepší náladu, jeho dozvuky jsou ale velmi vážné. Postará se totiž o dehydrataci našeho organismu. Ta přímo stojí za vznikem bolestí hlavy. Pokud už si dáváte sklenku něčeho veselého, dopřejte si alespoň jednu sklenici pramenité vody na zapití. Kocovina a následná migréna tak nebude mít šanci k vám zavítat.  

Pozor na zrající sýr 

Milujete fetu, parmezán nebo modrý sýr? Bohužel, v těchto potravinách se vyskytuje tyramin. Tato látka je vedlejším produktem rozpadajících se bílkovin v sýru. Čím déle přitom sýr zrál, tím větší podíl této látky v něm je. Většina zrajících sýrů pro vás tedy nebude to pravé ořechové, pokud vás zrovna trápí bolesti hlavy.  

Mražené potraviny dokáží vyvolat bolest hlavy 

To, co si dopřáváme v letních měsících, se bohužel může změnit v nepříjemný zážitek. Konzumace mražených potravin i nápojů totiž může vést k silným, až bodavým bolestem hlavy. Ledovou tříšť nebo zmrzlinu si tak lidé náchylní k migrénám nemají vůbec dopřávat.  

Kromě výše zmíněných potravin si dejte pozor také na umělá sladidla. U těchto látek se předpokládá, že jsou poměrně významnými spouštěči migrény. Obzvláště pak aspartam, u kterého byly tyto nechvalně známé účinky dokonce prokázány studiemi.