Zdraví

Znáte onemocnění jménem laryngitida?

Na světě chodí hned několik nemocí, které nás mohou postihnout. Postihnou nás zpravidla tehdy, kdy to nejméně čekáme. Mezi nejzrádnější onemocnění patří onemocní krku, konkrétně hrtanu. Když dorazí do krku nějaký bacil nebo viróza, najednou se i z malé nepříjemnosti může stát nebezpečná laryngitida, která může způsobit i to, že budeme několik dnů ležet v nemocnici na infekčním oddělení. Pokud jste zatím o nemoci zvané laryngitida neslyšeli, je načase si ji představit.

Onemocnění zvané laryngitida je zánětlivé onemocnění, které bohužel postihuje všechny věkové skupiny. Ať už je vám šedesát, pětadvacet nebo ať už jste ještě miminkem, je možné, že zánětlivé onemocnění hrtanu se dostaví právě k vám. Jak jsme zmínili, tato nemoc nechodí sama, ale vždy chodí společně s jinou nepříjemnou virózou si bakterií, která napadá krk.

Laryngitida se může vyskytnout ve dvou podobách, a sice v chronické podobě, která není tak závažná a s níž se nechodí do nemocnice, nebo akutní, která je už nebezpečím samotným.

Jak se laryngitida projevuje?

Tou hlavní otázkou vždycky je, jak se laryngitida projevuje. Pokud bychom měli hovořit o chronické laryngitidě, ta se projevuje tak, že máte v ústech pocit sucha a pálí vás v krku. Stejně tak se může dostavit chrapot či případně až bezhlasí, což je už něco nepřehlédnutelného. Pokud bychom měli hovořit o akutní laryngitidě, mluvili bychom o příznacích, jako je pískot, štěkavý kašel nebo případně dušení.

Jak se laryngitida léčí?

Pokud se jedná o chronickou laryngitidu, vždy se léčí klasickými kapkami na kašel. Je totiž nutné vyléčit nejdříve kašel a je nutné nejdříve odstranit bacila, díky němuž se laryngitida dostavila. Co se týče akutní laryngitidy, ta se mnohdy léčí na nemocničním lůžku za pomocí antibiotik a kortikoidů.

Existují i nějaká rizika či komplikace?

Stejně jako jiná onemocnění, tak i laryngitida je plná komplikací a rizik. K nim patří například postižení plic nebo vznik nádorů, k čemuž dochází, když se zánět zanedbá.