Zdraví

Trápí vás únava nebo máte špatnou paměť? Možná vám chybí hořčík

Každodenní jídelníček by měl být pestrý, zdravý a vyvážený. Měl by obsahovat tělu prospěšné a potřebné látky, které jsou pro fungování našeho organismu nepostradatelné. Mezi takové látky patří také hořčík, jehož nedostatek se může projevovat třeba špatnou pamětí nebo dlouhotrvající únavou či podrážděností. Pokud vás některý z příznaků trápí, zkuste hořčík doplnit. Uvidíte, že vám hned bude lépe. Jenže nabízí se otázka, kde hořčík najdeme? 

Nedostatek hořčíku samozřejmě nepoznáte jenom tak, že se vám zhoršuje paměť nebo že jste často unavení. K typickým příznakům nedostatku hořčíku patří také zmiňovaná podrážděnost, křeče nebo také tiky. Předcházejte těmto symptomům a dodejte tělu hořčík, který tak moc tělo vyžaduje a potřebuje.  

Zejména v létě je třeba hořčík pravidelně doplňovat. Pokud se nám ani v létě, kdy je sluníčko dostatečně dobíjející, nic nechce, pak opravdu trpíme nedostatkem hořčíku.  

Hořčík a jeho účinky 

Než si zmíníme, kde hořčík najdeme, je třeba zmínit i to, k čemu hořčík je vlastně dobrý. Hořčík zastavuje astmatické záchvaty, také působí jako antihistaminikum, tedy přirozeně redukuje hladinu histaminu. Má mimo jiné i uklidňující účinky na celé tělo a je nezbytný pro činnost enzymu, který dokáže snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi. Zvedá naopak ten dobrý cholesterol, který v krvi máme.  

Kde hořčík najdeme? 

Samozřejmě pozitivních účinků a kladů hořčíku je mnohem více, prozraďme si ale, kde se hořčík nachází. Najdeme ho například v obyčejném banánu, dále také v datlích nebo v sušených meruňkách. Nachází se ho hodně i v artyčoku, v čokoládě, v kešu a mimo jiné i v mandlích či v čočce a hrachu.  

Je však třeba konstatovat, že hořčík, který budete přijímat z potravy, většinou nestačí. Je třeba ho dodat i v podobě potravinových doplňků stravy.