Rozsviťte zahradu. Jak na to?

Zahrada může pokaždé vypadat úplně jinak. Nejsou na ni kladeny přímé požadavky. Zahradní osvětlení ale stojí mimo “systém”. Nepřikládáme mu velkou důležitost a odsouváme ho na druhou kolej. A to je velká chyba, napravte to. 

V pozadí 

Ještě dvacet nebo třicet let zpátky se zahradám nevěnovala velká pozornost. Byl to jen prostor kolem dobu a dbalo se především na pravidelně sekaný trávník. Kdo se chtěl vyšvihnout, nadělal z kamínků malé ostrůvky a do středu vysadil trvalku. Nic víc. Dnes je situace samozřejmě jiná. Nejde ale jen o jezírka a cestičky ze dřeva. O slovo se hlásí zahradní osvětlení. To je stejně důležité jako hravé zahradní dekorace nebo nepostradatelné zahradní nářadí, bez kterého byste nemohli plochu upravovat, udržovat a přetvářet. 

Pevné místo 

To, že svou zahradu důvěrně znáte, víte o každém hrbolu a zákoutí, neznamená, abyste zanevřeli na zahradní osvětlení. Nejde totiž zdaleka jen o bezpečnost a přehled, co se na dvoře děje, ale i zajímavý, designový a oživující prvek. 

Na dosah 

Světlo, bez kterého byste po setmění mohli zahradu jen těžko využít, je umístěné hned u posezení. Může jít o klasickou nebo solární lampu zaraženou do země, efektní lampion nebo připevněné na stěně domu nebo přístřešku. Díky tomu můžete sedět venku dlouho do noci a užívat si klid. Jen nezapomeňte na speciální funkci, která odpuzuje hmyz. Světlo ho totiž láká a pohoda by byla ta tam. 

Průvodce  

Větší zahrady jsou protnuté mnoha cestičkami. Během dne jsou vyznačené pomocí dřevěných “koláčků” nebo kamínky, ale v noci je třeba trasu vyznačit světly. Ideální jsou ploché lampičky zatlačené do země. Svítivost je nižší a ve tmě příliš nekontrastuje. 

Zákoutí

V každé zahradě je několik míst, která jsou stinná, špatně viditelná, za rohem. Pokud je chcete mít stále pod dohledem, stačí tam umístit venkovní lampu. Díky tomu se prostor otevře, nebudou se tam schovávat ježci ani myši a toulavé kočky. O bezpečnosti na otevřeném prostranství (i když za plotem a na soukromém pozemku) nemluvě.