Krása

Odložte make-up. SPF ochrana je vše, co potřebujete

Líčení je v létě velmi problematické. Většina make-upů se bez vhodné báze nebo krému rozpouští, jakmile chvíli postáváme na slunci. K vodě je třeba vždy volit voděodolné produkty a navíc stejně hrozí, že si kůži popálíte. Jediné, na co musíte během jara a léta myslet, je pouhá SPF ochrana. Ta zaručí, že vaše kůže zůstane pružná, hydratovaná, zdravá a bez vrásek.  

Co je to SPF 

Jedná se o zkratku Sun Protection Factor. Zatímco dříve se tato složka nacházela jen v opalovacích krémech a olejích, dnes je už běžně součástí dalších kosmetických produktů, ale i dekorativní kosmetiky. Řeč je například o balzámu na rty nebo denním krému. Dokonce i některé make-upy tuto ochranu nabízejí. Díky nim tak pleť zůstane v létě krásně sjednocená a nebude jí hrozit popálení.  

Vybírejte podle své pokožky 

SPF ochrana je nabízena v různé síle. Tmavší pleť bez pih a pigmentových skvrn si může dovolit nižší ochranu, jelikož na slunci vydrží déle bez spálení. Hůře jsou na tom ale lidé se světle hnědými, blonďatými nebo ještě světlejšími vlasy. Tyto typy mají většinou velmi citlivou pleť, jsou náchylní k zarudnutí a pokožka na slunci trpí. Právě pro ně je na trhu uveden SPF faktor 50. 

Pozor na rozdíl mezi UVA a UVB 

SPF účinně blokuje UVB záření, ale na UVA je bohužel krátké, a na to je třeba při výběru kosmetiky myslet. Nejlépe proto uděláte, pokud váš krém nebo balzám na rty bude mít také UVA ochranu. BB krémy a make-upy většinou nabízejí ochranu v rozmezí od 15 do 30 SPF. Pokud si přejete silnější, zkuste se na některé kosmetické produkty zeptat v lékárně.  

Přírodní kosmetika s SPF faktorem 

Nemusíte kvůli SPF faktoru volit kosmetiku, která je plná nezdravých chemických látek. Zkuste si prohlédnout sortiment přírodních produktů, které taktéž tuto ochranu nabízejí, a to bez parabenů a dalších škodlivin pro pleť.