Zdraví

Nepravidelná menstruace může být příznakem nemoci. Jaké?

Menstruace je něco, co zkrátka patří k životu žen. Ženy si musí uvědomit, že bez menstruace to v jejich životě nepůjde. Pokud je však menstruace pravidelná, ženám to až tak nevadí. Bohužel tato každoměsíční záležitost také může být pořádně nepravidelná. Za nepravidelnou menstruací může stát leccos, dokonce i vážné nemoci, které je třeba včas začít léčit. Ženy, pozorujte svou menstruaci a v případě nepravidelnosti raději vyhledejte lékařskou pomoc.  

Obecně platí, že menstruační cyklus trvá průměrně osmadvacet dnů. Pokud se však menstruace neobjeví nebo objeví se zpožděním či naopak s velkým předstihem, pokud je menstruace příliš krátká nebo naopak příliš dlouhá, to může znamenat velké problémy. Nepravidelná menstruace může být symptomem nejednoho vážného onemocnění, zmiňme si nejčastější onemocnění, kterým nepravidelná menstruace předchází.  

Onemocnění štítné žlázy 

Nepravidelná menstruace může být symptomem onemocnění štítné žlázy. Pokud hovoříme o štítné žláze, hovoříme o žláze v našem krku, která odpovídá za regulaci metabolismu. Sama štítná žláza navíc může ovlivňovat náš menstruační cyklus. Pokud máte opožděnou menstruaci nebo příliš předčasné cykly, může to znamenat, že je štítná žláza nadměrně aktivní nebo naopak neaktivní.  

Cukrovka 

S menstruačními problémy se také pojí cukrovka. To vyplývá z nejedné studie. Pokud trpíte cukrovkou prvního stupně, můžou být menstruační cykly delší nebo může být krvácení opravdu výrazné. Ke stabilizaci může dojít s pomocí antikoncepce, která menstruační cykly ucelí a zpravidelní.  

Poruchy příjmu potravy 

Nepravidelná menstruace je také následkem poruchy příjmu potravy. Ať už trpíte anorexií nebo bulimii, vaše tělo nefunguje tak, jak má. Ani menstruace nemůže dojít při takových onemocnění tehdy, kdy ji opravdu očekáváte. Mnohdy se pacientům trpícím zmiňovanými nemocemi menstruace zastaví a nemají ji vůbec.