Bydlení

Mýty o třídění odpadu

Třídění odpadu je téměř samozřejmostí, které chrání přírodu. Velké chyby nám pak zbytečně přidělávají práci, jako je třeba zbytečné oddělováním víček od lahví a pečlivé vymýváním kelímků. Jak tedy třídit správně? Omylem je třeba to, že drobné elektro dáváme do směsného odpadu. Starý telefon, notebook, elektronické hračky či žehličky patří do červeného kontejneru Asekol. Při rozkladu spotřebičů uložených na skládce totiž dochází k velkému úniku nebezpečných látek. Spotřebiče z červených kontejnerů putují přímo na speciální linku, kde se pak bezpečně rozeberou a až z 90 % se recyklují.

Vedle elektroniky papír či zubní pasty

Ruličky od toaletního papíru a papírové obaly od vajíček jsou sice vyrobeny z papíru, ale tento materiál byl už tolikrát recyklován, že jeho další zpracování už vůbec není možné. Vyhoďte jej proto raději do směsného odpadu nebo nádoby na bioodpad. Do klasické popelnice z hygienických důvodů patří třeba i posmrkané papírové kapesníky. Totéž platí i pro dětské pleny, na které by tedy měl být speciální kontejner.Tuba od zubní pasty i obaly od brambůrků nepatří do plastů, obaly od zubních past totiž nejsou zcela plastové. V tubě je vrstva hliníku, a proto patří do směsného odpadu. Obal od brambůrek má vnitřní stranu stříbrnou. Pokud má obal na sobě symbol trojúhelníku s číslem 5 a písmeny PP, je možné jej bez obav vyhodit do plastů, pokud ne, patří pak do směsného odpadu.

Zrcadla a plastové lahve

Rozbilo se vám zrcadlo a chcete dát střepy do kontejneru na sklo? Stejně jako v případě obalu od zubní pasty ale obsahuje vrstvu kovu, proto musí putovat do směsného odpadu nebo do sběrného dvora. Plastové lahve není potřeba před vhozením do plastů zbavit víček. Uzávěry a etikety není již nutné od lahví oddělovat, odstraňují se při drcení a praní materiálu. Není taky nezbytné odstraňovat z papírů kancelářské kovové svorky, protože je v papírnách z papíru vyndají magnetické separátory. Není nutné ani vymývání kelímků od jogurtů, margarínů a pomazánek. Plast se po dotřídění a následném rozdrcení pere a zbaví se zbytků potravin a nečistot. Zběžným vypláchnutím kelímku určitě nic nezkazíte a zbavite jej zápachu.