Zdraví

Lidské tělo je fascinující. Prozraďme si pár zajímavostí

Při vstávání si jen málokdo uvědomuje, jak fascinující je, respektive jak je jeho tělo fascinující. Lidské tělo je dlouhé roky předmětem zkoumání a vědci se nemohou divit tomu, jak na jaké situace reaguje či podobně. Pokud jste nad svým tělem nijak nikdy neuvažovali, pojďme si prozradit několik zajímavostí, které v člověku vzbudí minimálně překvapení.  

Zajímavosti o lidském těle 

  • Věděli jste, že i když se mračíte nebo smějete, zapojujete hromadu svalů? Při smíchu se zapojuje zároveň hned sedmnáct svalů, v případě mračení se se jich zapojuje kolem třiačtyřiceti.  
  • Věděli jste, že když kýcháte, tak vlastně dosahujete obrovských rekordů? Při kýchání totiž vyletí částice obrovskou rychlostí, která se může rovnat 160 kilometrům v hodině. Částicemi máme na mysli hleny nebo viry a podobně.  
  • Věděli jste, že pro člověka je důležitější spánek než jídlo? Bez spánku člověk nevydrží tak dlouho jako bez jídla. Co se týče vody, s vodou a bez jídla byste mohli vydržet až dva měsíce. Ale pokud byste nespali, nevydrželi byste déle než jedenáct dnů.  
  • Věděli jste, že to, jak jste ve stresu, o vás prozradí vaše uši? Pokud jste ve stresu více než obvykle, vytvoří se více ušního mazu. Uši na stres reagují intenzivněji než jiná část lidského těla.  
  • Věděli jste, že prakticky každý novorozenec má světlé oči? Důvodem toho je melanin, který je zodpovědný za pozdější zabarvování očí. Ten se však v oku začíná tvořit až po porodu.  
  • Věděli jste, že každý člověk má svůj jedinečný a neopakovatelný otisk prstu? Otisky prstu se začínají tvořit už v děloze, a to zhruba ve třetím měsíci těhotenství. Zároveň jsou otisky prstů to poslední, co vymizí po smrti. 
  • Věděli jste, že po šedesátce se ztrácí drtivá většina chuťový pohárků? Kromě toho se spouští chrápání, a to u šedesáti procent mužů a u čtyřiceti procent žen.