Lidské tělo je fascinující. Prozraďme si pár zajímavostí

Při vstávání si jen málokdo uvědomuje, jak fascinující je, respektive jak je jeho tělo fascinující. Lidské tělo je dlouhé roky předmětem zkoumání a vědci se nemohou divit tomu, jak na jaké situace reaguje či podobně. Pokud jste nad svým tělem nijak nikdy neuvažovali, pojďme si prozradit několik zajímavostí, které v člověku vzbudí minimálně překvapení.  

Zajímavosti o lidském těle 

  • Věděli jste, že i když se mračíte nebo smějete, zapojujete hromadu svalů? Při smíchu se zapojuje zároveň hned sedmnáct svalů, v případě mračení se se jich zapojuje kolem třiačtyřiceti.  
  • Věděli jste, že když kýcháte, tak vlastně dosahujete obrovských rekordů? Při kýchání totiž vyletí částice obrovskou rychlostí, která se může rovnat 160 kilometrům v hodině. Částicemi máme na mysli hleny nebo viry a podobně.  
  • Věděli jste, že pro člověka je důležitější spánek než jídlo? Bez spánku člověk nevydrží tak dlouho jako bez jídla. Co se týče vody, s vodou a bez jídla byste mohli vydržet až dva měsíce. Ale pokud byste nespali, nevydrželi byste déle než jedenáct dnů.  
  • Věděli jste, že to, jak jste ve stresu, o vás prozradí vaše uši? Pokud jste ve stresu více než obvykle, vytvoří se více ušního mazu. Uši na stres reagují intenzivněji než jiná část lidského těla.  
  • Věděli jste, že prakticky každý novorozenec má světlé oči? Důvodem toho je melanin, který je zodpovědný za pozdější zabarvování očí. Ten se však v oku začíná tvořit až po porodu.  
  • Věděli jste, že každý člověk má svůj jedinečný a neopakovatelný otisk prstu? Otisky prstu se začínají tvořit už v děloze, a to zhruba ve třetím měsíci těhotenství. Zároveň jsou otisky prstů to poslední, co vymizí po smrti. 
  • Věděli jste, že po šedesátce se ztrácí drtivá většina chuťový pohárků? Kromě toho se spouští chrápání, a to u šedesáti procent mužů a u čtyřiceti procent žen.