Zdraví

Jaké kožní nemoci mohou být symptomem něčeho vážnějšího?

Koho by v minulosti nesužovala vyrážka nebo opar kolem rtů. Jedná se o běžné kožní problémy, které většinou zmizí stejně rychle, jako přišly. I když ale kožní problémy často podceňujeme, je pravdou, že mohou být signálem něčeho závažnějšího. Pokud vás svědí pokožka, pokud se vám na těle objevily podivné skvrny nebo pokud máte vyrážku, to všechno mohou být příznaky nemoci, která zrovna sužuje vaše tělo.  

Samozřejmě kožní nemoci nemusí být nic vážného, ale na druhou stranu mohou být opravdu symptomem nějakého závažnějšího onemocnění, se kterým je lepší zamířit ihned k lékaři, aby byla podchycena včasná léčba dané choroby. Kožní nemoci jsou nejčastěji příznakem nebezpečných infekčních onemocnění, které může chytit i někdo další. Není dobré je tedy podceňovat.  

Kožních nemocí je však tolik, že se nabízí otázka, jaké konkrétní mohou být signálem vážnějšího onemocnění.  

Pásový opar 

Vážnější onemocnění může signalizovat třeba “obyčejný” pásový opar. Pásový opar je nepříjemnost sama o sobě, projevuje se nejčastěji pálením, brněním nebo velice citlivou pokožkou. Objevuje se zásadně v okolí úst, tvoří ho drobné puchýřky, jejichž životnost může být i klidně dva týdny. Kromě okolí úst se může vyskytnout i v oblasti hýždí nebo třeba na trupu. Jak jsme zmínili, nemoc trvá maximálně dva týdny, ale pokud trvá déle, může poukazovat na něco vážnějšího. Zamiřte s ním proto k lékaři.  

Kopřivka 

Kopřivka je onemocnění, které se velice podobá klasickému popálení od kopřivy. Od toho ostatně je odvozeno i jméno kožní vyrážky, která je v podobě červených pupínků. Kopřivka nepatří k dlouhodobým onemocněním, na druhou její delší trvání může opět signalizovat horší a závažnější onemocnění.  

Ekzém 

Ekzém nebývá nakažlivý, ale samozřejmě existuje ho mnoho druhů. Pokud trpíte ekzémem, pravděpodobně je vaše kůže zanícená, zčervenalá, suchá a taky může svědit. Většinou pomohou krémy nebo mastičky, jestli se ale ekzém vyskytuje déle, opět to může být symptom závažnějšího onemocnění.