Bydlení

Jak správně vybrat velikost garnýží?

Garnýže mohou opticky zvětšit i malá okna. Je ale zapotřebí správně zvolit jejich velikost, abyste dosáhli kýženého efektu. Pokud máte v místnosti více oken a bude zapotřebí více garnýží, je zapotřebí, abyste si vybrali stejné garnýže. Jinak byste mohli docílit velmi nepěkného, a tak trochu zmateného vzhledu svého interiéru – jako byste ani nevěděli, co chcete. Hlavním úkolem garnýží je držet závěsy a záclony, to ale neznamená, že nemohou být také krásné.

Vyberte správnou délku garnýží

Abyste zvolili správnou délku garnýže, bude zapotřebí znát přesné rozměry vašeho okna. Stačí si změřit šířku okenního výklenku. K tomuto číslu přičtěte 50 cm v případě záclony a 70 cm v případě závěsů. Je totiž dobré, aby garnýže přesahovaly délku okna. Garnýže na záclony tak budou z každé strany přesahovat o 25 cm, garnýže na závěsy pak 35 cm na každé straně.

V jaké výšce upevnit garnýže?

Dalším důležitým parametrem, který potřebujete vědět, je výška nad okenním výklenkem, v jaké budou upevněny garnýže. Podle designérů by výška garnýže měla být 10 až 15 cm nad oknem. Ve stejné výšce, avšak ve vzdálenosti 10 až 15 cm do strany (u záclon) upevňujeme držáky garnýží. V případě závěsů může být vzdálenost do strany až 25 cm. Pokud budeme postupovat přesně podle tohoto návodu, můžeme dosáhnout optického zvětšení našich oken a také ideálního zatemnění v případě, že budeme zatahovat závěsy.

Kolik kroužků budete potřebovat?

Už při koupit garnýže je dobré vědět, kolik kroužků budete potřebovat, protože je můžete rovnou přikoupit. Ušetříte si tak cestu do obchodu (nebo částku za poštovné v případě nákupu přes internet). Výpočet kroužků je jednoduchý. Kroužky by měly být od sebe vzdálené 10 cm. Proto vezměte délku garnýže, odečtěte 20 cm a vydělte 10. Získáte tak počet kroužků. Tak například pokud má vaše garnýž celkovou délku 200 cm, budeme postupovat tak, že odečteme 20 cm. To znamená, že máme 180 cm. Vydělíme je 10 a zjistíme, že potřebujeme 18 kroužků.