Zdraví

Jak poznáte, že vám chybí hořčík a kde ho najdete?

Lidské tělo potřebuje mnoho živin, aby každý den správně fungovalo či fungovalo minimálně tak, jak má. Mezi nepostradatelné živiny patří kromě vápníku také hořčík, který je pro lidské tělo nepostradatelný. Jeho nedostatek se projevuje různě, existují symptomy, které poukazují na to, že hořčík vašemu tělu chybí. Poradíme vám, jak hořčík ve svém těle objevit a jak ho následně doplnit. Prozradíme vám, v jakých potravinách se nachází a jaké potraviny by tedy měly být součástí vašeho každodenního jídelníčku.

Jak jsme zmínili, tělo ke svému dennímu fungování potřebuje mnoho látek, které mu musíme poskytovat a dávat v takovém množství, v jakém živiny tělo potřebuje. Jak jsme také zmínili, hořčík je jednou z nepostradatelných živin, bez níž bychom se neobešli. Víte, jak poznáte deficit hořčíku a kde ho případně najdete?

Jak poznáte, že vám chybí hořčík?

Začíná to svalovými křečemi, únavou, migrénami a končí to depresí. Takto je možné do jedné věty shrnout všechny příznaky, které upozorňují na hořčíkový deficit. Nutriční specialisté upozorňují zejména na svalové křeče, které jsou nejčastěji v ramenou, ale také v nohou. Díky svalovým křečím by si dostatek hořčíku měli hlídat zejména vrcholoví sportovci, kteří si chtějí udržet své sportovní výkony.

K dalším příznakům hořčíkového deficitu patří především vyčerpání, ztráta energie nebo také nižší schopnost koncentrace. Typickým příznakem je také ranní únava, která nastupuje ihned po probuzení.

Kde se hořčík nachází?

Samozřejmě nedostatek hořčíku není něco, s čím nejde nic dělat. S nedostatkem hořčíku můžete bojovat, můžete ho doplnit konzumací ovoce, zeleniny (konkrétně konzumací brokolice nebo špenátu či artyčoku), nejvíce hořčíku se však nachází v oříšcích, v semínkách nebo případně v luštěninách. Hořčík překvapivě obsahuje i vysokoprocentní čokoláda nebo pražená káva.