Jak efektivně léčit zápal plic?
Kašel, ze začátku suchý a dráždivý, později také s vykašláváním hlenu a zvýšená teplota, někdy i horečka, to jsou příznaky zápalu plic. Ke kašli ovšem přibývají také různě silné bolesti na hrudníku, a to buď ve formě bodání či pálení. Těžší případy zápalu plic charakterizuje také dušnost. Jak s popisovanými příznaky nejlépe bojovat?
Neváhejte a jděte k lékaři
Kromě toho se vyskytují i symptomy typické pro chřipku, to se týká virových zápalů plic. Nemocného může bolet hlava, klouby a svaly, může pociťovat celkovou slabost, nevolnosti nebo dokonce zvracet. Při výše uvedených příznacích proto neváhejte a ihned běžte k lékaři. Ten diagnostikuje zápal plic, v odborné lékařské terminologii pneumonii.
Rentgen jako klíčový důkaz
Jak probíhá léčba? Lékař vás nejdříve vyšetří, změří vám teplotu, prohlédne vás hlavně poslechem a poklepem hrudníku, pošle vás také na rentgen. Právě rentgenový snímek je v tomto případě při léčbě nejdůležitějším dokumentem, protože zachycuje změny, které v plicích zánět způsobil. Důležitý je samozřejmě také odběr krve.
Hledá se cílené antibiotikum
Pří léčbě zápalu plic se ordinují antibiotika, a to okamžitě, ještě ve fázi, kdy není zjištěn původce zánětu. Už po třech dnech je vidět, zda je léčba antibiotiky efektivní. Ve většině případů tomu tak je. Pokud ale není, lékař pátrá pomocí dalších testů po původci zánětu. Jakmile odhalí mikroba, který nemoc způsobil, změní v souvislosti s tím terapii. Zvolí cílené antibiotikum účinkující přímo na zjištěný určitý typ mikroba. Kromě antibiotik pacienti užívají ještě doprovodné léky, které jim pomáhají rozpouštět hleny při kašli. Podstatný je klid pacienta na lůžku s dostatkem tekutin a stravou s velkým množstvím vitamínů.