Černá plíseň významně ohrožuje naše zdraví

Domy s nedokonale provedenou izolací mohou skrývat nepříjemné tajemství. O tom, že se černá plíseň zabydlela i u vás, přitom nemusíte mít ze začátku ani ponětí. Co zkontrolovat?  

Skrytá hrozba 

Černá plíseň se vyskytuje zásadně v lidských stavbách. Nejčastěji se jedná o budovy, které nemají dostatečně provedenou hydroizolaci, nebo kde se prostě a jednoduše nevětrá. Někdy si všimnete jen malých černých fleků, které vypadají poměrně nevinně. V pokročilejším stádiu plísně se již na stěnách tvoří hotové mapy. O tom, že se plíseň u nás zabydlela, přitom nemusíme mít ani tušení. Může být ukrytá za skříní nebo za jinými kusy nábytku. To, že ji nevidíte, ale neznamená, že neexistuje.  

Vznik alergií, nebo rozvoj astmatu 

Může se stát, že se rapidně zhoršuje zdravotní stav obyvatel vaší domácnosti. A to jak lidí, tak i zvířat. Objevují se alergie, které nemají zjevnou příčinu. Tu přitom ještě stále nevidíte a skrývá ji váš nábytek nebo hustě tkaný závěs. Mezitím se může váš zdravotní stav zhoršovat. Objevují se alergie, ale také třeba astma. Nic, co byste si pro svou rodinu přáli.  

Nepřítel, který není vidět 

Bohužel to ale u alergií nemusí zůstat. Největší nepřítel, se kterým se v podobě plísní setkáváte, jsou totiž výtrusy této nebezpečné nezvané návštěvy. Spóry jsou výtrusy, které se dostávají do prostoru celé místnosti a bytu. Okem je nezahlédnete, ale přesto se ve vzduchu vznášejí. Díky své malé velikosti následně pronikají přímo do plic, kde dokáží způsobit skutečnou paseku. Již v devadesátých letech byly popsány případy, kdy následkem vdechování spór z černé plísně zemřela domácí zvířata, ale také malé děti. Vysoká koncentrace spór v bytě je velmi škodlivá.  

Okamžitě odstranit 

Ihned se pro jistotu podívejte do prostoru za vaším nábytkem. Nejsou tam ložiska černé plísně? Někdy se usazují také v rozích místnosti, nebo v okolí oken, která nejsou dobře utěsněná. Okamžitě plísně odstraňte.  

Odstranění plísní provádějte vždy v ochranných brýlích, respirátoru a v rukavicích.